В даний час на ринку електронного обладнання пропонуються сотні моделей приймачів радіомовлення від десятків виробників. Як правильно вибрати радіоприймач? У даному огляді розглядаються аспекти вибору пристрою, найбільш відповідного вашим цілям і завданням. Для цього проаналізовано технічні параметри, які необхідно враховувати при підборі кращого радіоприймача з хорошим прийомом у ваших умовах.
Що таке радіоприймач
Радіоприймач - це пристрій, який здатний вибірково приймати з ефіру радіохвилі, модульовані звуком, і виділяти і відтворювати цей звуковий сигнал. Англійською мовою назва таких пристроїв звучить як reciever (ресивер). Крім того, в даний час з'явилися пристрої, які приймають передачі радіостанцій, що віщає не в реальному ефірі, а в інтернет-середовищі. Вони отримали назву інтернет-радіоприймачі.
Побутові ефірні радіоприймальні пристрої можна класифікувати за кількома ознаками:
- По прийнятому діапазону радіохвиль : ДВ, СВ, КВ, УКВ.
- По виду використовуваної модуляції: АМ, FM.
- По вживаному тюнера: аналогові, цифрові.
- За виконання: стаціонарні, портативні (переносні, кишенькові).
- За способом живлення: мережеві, батарейні, акумуляторні.
Інтернет-радіоприймачі на даний момент є найбільш передовим сегментом радіоприймальних пристроїв і здатні забезпечити слухача більш якісним звуком, до того ж незалежним від місця розташування апарата. Головне - забезпечити доступ до інтернет через Wi-Fi.
Переваги інтернет-радіоприймачів
Інтернет-радіоприймачі мають ряд переваг перед ефірними:
- Висока якість звуку.
- Прямий доступ до тисяч радіостанцій.
- Незалежність якості прийому станцій від місця розташування апарата.
- Розширений пошук музики.
- Висока якість звуку забезпечується за рахунок широкої смуги частот, не обмежених вузькою смугою сигналу в ДВ, СВ, КВ ефірних апаратах.
- Доступ до мовлення кількох тисяч радіостанцій відбувається безпосередньо через інтернет, незалежно від місцезнаходження інтернет-радіостанцій.
- Інтернет-радіоприймач не потрібно носити по квартирі в пошуках місця хорошого прийому. Він працює з відмінною якістю скрізь, де є доступ до мережі інтернет.
- Пошук музики можна вести по декількох параметрах: по країні, жанру або популярності.
Разом з тим, інтернет-радіоприймачі не працюють без доступу до інтернет. Однак, це питання легко вирішується, якщо в апарат додатково вбудувати можливість прийому з ефіру, як це зроблено, наприклад, в моделях Sangean WFR-27C, Sangean WFR-28C, Sangean WFR-29C і WFR-30.
Інтернет-радіоприймач Sangean WFR-27C:
Діапазони хвиль ефірних радіоприймачів
По довжині хвилі діапазони радіомовлення поділяються на:
- Довгохвильовий.
- Средневолновый.
- Короткохвильовий.
- Ультракоротковолновый.
- Мовний довгохвильовий діапазон (ДВ) має довжини хвиль від 700 до 2000 м, зарубіжне позначення LW - Longe Waves. Характерна мала залежність поширення від часу доби. Хвиля поширюється на сотні кілометрів і досягає навіть 1000 км в залежності від потужності передавача. Кількість мовних радіостанцій цього діапазону постійно скорочується у зв'язку з низькою якістю звуку на цих хвилях.
- Середні хвилі з довжиною 200 - 540 м позначаються як СВ, за кордоном MW - Midle Waves. Поширення має велику залежність від часу доби. Днем СВ поширюються також, як ДВ. Але вночі відбувається відбиття хвиль від іоносфери і вони можуть передаватися на тисячі кілометрів.
- Характерною особливістю короткохвильового діапазону КВ (10-100 м) є дальнє розповсюдження. Причому в залежності від довжини хвилі хвилі добре відображаються або вдень або вночі. Цей діапазон в радіоприймачах зазвичай ділиться на кілька піддіапазонів: два (нічний та денний) або більше. Діапазони КВ: 90, 75, 60, 49, 40, 31 м - нічні; 25, 21, 19, 16, 15, 13, 11 м - денні. За кордоном ці хвилі називаються SW - Short Waves.
- Ультракоротковолновый діапазон; історично має два піддіапазону: вітчизняний УКХ (частоти 65,8-74 МГц) і зарубіжний FM (87,5-108 МГц), хоча назва останнього відображає назву модуляції Frequency Modulation, за допомогою якої передається звук. Для частот УКХ характерна мала кількість перешкод, близьке поширення і мовлення з найкращою якістю звуку з усіх діапазонів.
Види модуляції радіоприймачів
Модуляція - це спосіб, з допомогою якого звук накладається на радіохвилю, яка і переносить інформацію на відстань. Сама хвиля так і називається "несуча". Модуляція носить назву у відповідності з тим параметром хвилі, який змінюється при накладення звуку. Для радіомовлення використовується два види модуляції:
- Амплітудна (АМ).
- Частотна (ЧМ).
- Амплітудна модуляція застосовується на ДВ, СВ і коротких хвилях. АМ піддана сильному впливу імпульсних перешкод і грозових розрядів. Перевага амплітудної модуляції - вузька смуга сигналу.
- Частотна модуляція ЧС, назва якої англійською мовою Frequency Modulation (FM або ФМ), використовується на УКХ, найбільш широкому частотному діапазоні. ФМ радіоприймачі забезпечують найбільш якісний звук. Однак, ФМ сигнал займає набагато більш широку смугу, ніж АМ. Тому FM не використовується на інших діапазонах.
Цифрові радіоприймачі і аналогові
У побутових радіоприймальних пристроях використовується два види тюнера:
- Аналоговий.
- Цифровий.
- В аналогових радіоприймачах перетворення та обробка радіосигналів ведуться з допомогою традиційних аналогових методів: посилення, перетворення, детектування. А налаштування на станції ведеться старовинним способом - з допомогою обертання колеса налаштування.
Приклад аналогового апарату: Sangean PR-D6.
- Цифровий тюнер, керований процесором, дає не тільки високу стабільність частоти, але і може забезпечити безліч зручних додаткових функцій.
Приклад цифрового радіо: Tecsun PL-380.
Аналогові радіоприймачі
Схемотехніка аналогових радіоприймачів побудована зазвичай по двом принципам:
- Супергетеродинний прийом.
- Пряме посилення.
- Пряме перетворення.
- Супергетеродинний приймач будь перетворює вхідний сигнал в проміжну частоту (ПЧ), на якій і здійснюється основне посилення сигналу. Процес перетворення відбувається в змішувачі, на який подається вхідна частота і сигнал від гетеродина - генератора плавного діапазону, який виробляє таку частоту, щоб в сумі або різниці з вхідним сигналом вийшла ПЧ. Оскільки проміжна частота незмінна, то прийомний тракт ПЧ оптимізований по посиленню і придушення позасмугових сигналів. Тому супергетеродины забезпечують найвищу якість прийому радіостанцій.
- Приймачі прямого посилення зазвичай працюють на довгих, середніх і коротких хвилях з амплітудною модуляцією (АМ). Вони мають більш просту схемотехніку, і, відповідно більш низьку вартість. Однак, всі посилення відбувається на звукових частотах і на вхідній частоті, яка змінюється в залежності від того, яку радіостанцію ми приймаємо. Тому тракт з перебудовується частотою не може бути так оптимізований, як ПЧ у супергетеродинов. Пристрої прямого підсилення мають більш низьку чутливість і вибірковість - здатність приймати обрану радіостанцію при наявності потужної станції на сусідніх частотах.
- Пряме перетворення часто застосовується в простих FM радіоприймачах. Перетворення модульованого високочастотного сигналу в звукові частоти відбувається безпосередньо на частоті гетеродина або на його другій гармоніці, а автоматичне підстроювання частоти (АПЧ), що забезпечує синхронну підстроювання, управляється безпосередньо від звукового сигналу. Приймачі прямого перетворення по простоті схемотехніки порівнянні з апаратами прямого підсилення, але забезпечують більш хороші технічні характеристики порівняно з ними.
Виробники радіоприймачів в даний час вважають за краще не вказувати за якою схемою зібрана приймальна частина. І не можна з упевненістю сказати про конкретний апарат, не побачивши його схему, що він - супергетеродин, прямого підсилення або прямого перетворення. Однак, можна бути впевненим, що недорогі приймальні пристрої - не супергетеродины.
Технічні характеристики радіоприймачів
До основних технічних характеристик радіоприймачів відносяться:
- Чутливість.
- Вибірковість по сусідньому каналу.
- Вибірковість по дзеркальному каналу.
- Вихідна потужність.
- Споживаний струм.
- Чутливість показує який найбільш слабкий сигнал здатний прийняти даний апарат. Чутливість по напрузі вимірюється в микровольтах (мкВ), а по напруженості поля - в милливольтах на метр (мВ/м). Чим нижче значення, тим більш слабку радіостанцію може відтворювати радіоприймач.
- Вибірковість по сусідньому каналу визначає здатність якісно приймати корисний сигнал при наявності потужної заважає радіостанції на сусідній частоті. Придушення сусіднього каналу в хороших апаратах досягає мільйонів разів, тому вибірковість виражається у логарифмічних одиницях - децибелах (дБ). Чим вище значення, тим краще вибірковість. У добрих приймачів вона вище 60 Дб і досягає 100 дБ.
- Вибірковість по дзеркальному каналу характерна тільки для супергетеродинов. Вона аналогічна описаним параметру, але заважає сигнал при цьому знаходиться не на сусідній частоті, а на дзеркальною. Дзеркальний канал прийому утворюється за рахунок того, що в змішувачі відбувається перетворення вхідної частоти не лише в сумі з частотою гетеродина, але і в різниці. Якісні вхідні контуру виділяють корисний сигнал і пригнічують дзеркальний канал прийому. Дана характеристика вимірюється також в децибелах.
- Вихідна потужність показує наскільки гучний звук можна очікувати від даного зразка. Потужність вимірюється у Ватах (Вт) або миллиВатах (мВт). Для стаціонарних апаратів характерні значення вихідної потужності в декілька Ватів або десятків Ватів, для кишенькових - сотні мілліватт, а для портативних пристроїв - 1 або декілька Ватів. Чим вище значення вихідної потужності, тим голосніше звук.
- Споживаний струм важливий для батарейних або акумуляторних зразків. Він дозволяє розрахувати на який час вистачить заряду батарейного джерела живлення. Струм вимірюється в Амперах або миллиамперах. Менший за значенням струм забезпечить більш тривалу роботу пристрою.
Оскільки побутові радіомовні приймачі в даний момент не підлягають обов'язковій сертифікації, то виробники даних радіоприймальних пристроїв, в кращому випадку, вказують тільки чутливість, вихідну потужність і струм радіоприймальних пристроїв.
Переваги цифрових радіоприймачів
Наявність процесора в цифрових радіоприймачах дозволяє використовувати додаткові переваги:
- Стабільність частоти.
- Автопошук каналів.
- Кнопки пам'яті каналів.
- Годинники, будильники, таймер сну.
- Система Radio Data System (RDS).
- Відтворення звукових файлів.
- Робота із зовнішніми USB-накопичувачами і флеш-картами.
- Цифровий синтезатор забезпечує найвищу точність частоти і стабільність налаштування на радіостанцію.
- Пошук радіостанцій може здійснюватися у двох режимах: ручному й автоматичному з записом знайдених частот станцій у комірки пам'яті.
- Улюблені радіостанції можна записати у кнопки пам'яті і вибирати їх в одне натискання.
- Радіоприймач з годинником дозволяє не тільки знати точний час, але багато моделей можуть включати або вимикати пристрій в заданий час, використовуючи його як будильник. А також по таймеру вимикати апарат, якщо тривалий час не натискалася ні одна кнопка.
- Система RDS отримує і видає на дисплей текстову інформацію, що передається в цифровому вигляді мовної радіостанцією одночасно зі звуком.
Наприклад, радіо з RDS - Eton Traveler III.
- Цифровий радіоприймач з usb портом може відтворювати звукові файли розповсюджених форматів MP3.
- В якості зовнішніх накопичувачів зазвичай використовуються USB-флешки, які включаються в юсб порт, або SD-карти, що поміщаються в спеціальний слот.
Переносні портативні і стаціонарні радіоприймачі
Радіоприймачі за місцем використання діляться на кілька груп:
- Стаціонарні.
- Портативні (переносні).
- Кишенькові.
- Стаціонарні радіомовні приймачі являють собою апарати, призначені для установки в приміщенні. Харчування таких пристроїв може здійснюватися як від мережі змінного струму, так і від батарейок або акумуляторів. Апарати цієї групи можна також поділити на:
Приклад стаціонарного настільного апарата з пультом управління - Sangean WR-2:
- Портативні або переносні радіоприймачі призначені для роботи як в приміщеннях, так і на відкритих просторах. Їх також можна розділити на кілька груп:
- Приймач для дачі.
- Для походів і риболовлі.
- Для будівництва.
- Для активного відпочинку.
На фото - переносна модель Tecsun PL-360.
- Кишенькові радіоприймачі хоча і можна віднести до портативним, але з-за малих розмірів вони віднесені в окрему групу. Вони настільки малі, що їх можна помістити в кишеню і завжди мати при собі. Недоліком таких пристроїв є недостатньо висока гучність для великого відкритого простору, зумовлена малими розмірами апаратів.
Мережеві та акумуляторні радіоприймачі
За способом живлення радіомовні приймачі поділяються на:
- Радіоприймачі з живленням від мережі.
- Акккумуляторные.
- Батарейні.
- Мережеві апарати отримують живлення від стаціонарної мережі змінного струму і, як правило, мають вбудований блок живлення. Однак такі моделі можуть мати і окремий адаптер харчування.
На фотографії - радіо з мережевим живленням - БЗРП РП-301.
- Акумуляторні радіоприймачі живляться від вбудованої акумуляторної батареї (АКБ), зарядка якої може проводитися вбудованим зарядним пристроєм або зовнішнім.
Приклад - модель з вбудованим акумулятором Ліра РП-260-1:
- Батарейні радіоприймачі працюють від змінних батарей, які можуть мати різний типорозмір для різних моделей пристроїв: A, AA, AAA, AAAA, B, C, D. Найбільш часто використовувані батарейні елементи, так звані "пальчикові", мають типорозмір AA (діаметр 14.5 мм, довжина 50.5 мм). Вони проводяться вже більше 100 років, починаючи з 1907 року. Зазвичай будь батарейний приймач можна живити від акумуляторів відповідного типорозміру. Якщо конструкцією не передбачено такий заряд АКБ, то можна використовувати додатково купується зовнішнє зарядний пристрій.
Часто виробник випускає радіоприймальні пристрої з комбінованим живленням:
- На батарейках і від мережі.
- На акумуляторах і батарейках.
- Від мережі, акумуляторів і батарей.
Інтернет-радіоприймачі
Інтернет-радіоприймачі займають окрему нішу, так як:
- Володіють більш широкими функціональними можливостями, ніж ефірні.
- Забезпечують високу якість відтворення, незалежно від місця розташування.
- Вимагають постійного підключення до мережі інтернет.
У апаратів цього класу основним способом підключення до інтернет є Wi-Fi:
- Інтернет-радіоприймачі з Wi-Fi.
Наприклад, стерео інтернет-радіоприймач Sangean WFR-29C:
- Інтернет-радіоприймачі з USB. Більшість моделей має можливість програвання аудіофайлів MP3 з USB носіїв або flash-карт.
На фото - інтернет-радіо з USB входом Sangean WFR-28C:
Огляд популярних брендів радіоприймачів
В даний час на ринку електронної техніки пропонуються радіомовні приймачі десятків різних виробників. Розглянемо бренди виробників, що пропонують продукцію за доступними цінами і з гарною якістю.
Радіоприймачі Sangean
Тайванська компанія Sangean заснована в 1974 році, має штаб-квартиру в Новому Тайпеї та офіси у Нідерландах і США. Виробництво розташоване в Китаї. Sangean пропонує найширший спектр радіоприймальних пристроїв з відмінною якістю. Розглянемо найцікавіші моделі:
- Всеволновые радіоприймачі високого класу Sangean ATS-909X і ATS-405
- FM стерео приймач Sangean PR-D5
- Радіо-годинник Sangean PR-D7
- Приймач з пультом управління Sangean WR-2
- Інтернет-радіоприймач з Wi-Fi Sangean WFR-27C
Радіоприймачі Ліра
Вітчизняний виробник Іжевський радіозавод (ІРЗ) випускає радіоприймальні пристрої під маячнею Ліра. Російські радіоприймачі відрізняються гарною якістю, відповідністю стандартам ГОСТ і невисокою ціною. Найбільш вдалі зразки:
- Цифровий радіоприймач FM Ліра РП-248
- Стаціонарний приймач в стилі ретро Ліра РП-249
- Настільний апарат Ліра РП-236
- Портативний радіо Ліра РП-234-1.
Радіоприймачі Tecsun
Китайська компанія Tecsun, заснована в 1994, фокусується на виробництві радіомовних приймачів УКВ, КВ і СВ діапазонів. Деякі випускаються моделі запозичені у фірми Eton. Найбільш цікаві приклади продукції:
- Цифровий радіоприймач Tecsun PL-380
- Пореносная модель Tecsun PL-360
- Модель з двома динаміками Tecsun PL-398MP
- Радіоприймач з годинником Tecsun PL-310.
Радіоприймачі Perfeo
Ще один китайський виробник, Onyx International, що спеціалізується на виготовленні електронних книг під назвою Onyx. Радіоприймальні апарати для продажу в Росії випускаються під маячнею Perfeo. Кращі моделі:
- Радіоприймач для походів і подорожей Perfeo Sound Ranger PF-SV922
- FM приймач з MP3 плеєром Perfeo i70 "Синиця".
Радіоприймачі Сигнал і БЗРП
Бердський завод радіоприймачів випускає пристрої під брендом БЗРП. Поширює свою продукцію через мережу дилерів, найвідомішим з яких є компанія "Сигналэлектроникс", яка і сама виробляє деякі моделі радіоприймальних пристроїв під торговою маркою "Сигнал". Найбільш цікаві зразки цих виробників:
- Переносний радіоприймач БЗРП РП-204
- Стаціонарний апарат з Bluetooth і USB БЗРП РП-320
- Стереоприемник з Bluetooth БЗРП РП-321
- Стереоприемник з MP3 плеєром БЗРП РП-304
- Стаціонарний радіомовний приймач БЗРП РП-301
- Портативний радіоприймач з USB входом Сигнал РП-108
- Кишенькова модель Сигнал РП-107.
Радіоприймачі Eton
Американська компанія Eton була заснована в 1983 році. Спочатку вона називалася Lextronic. Найбільш цікаві моделі у неї - радіоприймальні пристрої для складних умов роботи:
- Вологозахищений радіоприймач Eton FRX-5
- Пило-вологонепроникний протиударний приймач Eton FRX-4
- Всеволновый цифровий приймач для подорожей Eton Traveler black III.
Рекомендації по вибору радіо
Для правильного вибору радіоприймача спочатку треба визначити основну мету його використання:
- Для дому.
- Дачі.
- Кухні.
- Походів.
- На роботу.
- Для стройкі.
- Активного відпочинку.
- Для ванної кімнати.
- Приймання інтернет-мовлення.
Які ваші уподобання щодо прийому передач:
- Далекі радіостанції.
- Місцеві станції з високою якістю звуку.
Крім того треба визначитися, які з додаткових функцій вам необхідні:
- Годинник.
- Будильник.
- Таймер сну.
- RDS інформація.
- MP3 плеєр.
- Вхід для навушників.
- Наявність кнопок пам'яті радіостанцій.
- Функція запису прослуховує передач.
Яке харчування апарату ви віддаєте перевагу:
- Від мережі або мережевого адаптера.
- Від батарейок.
- Від акумуляторів.
Для дому чи роботи рекомендуємо стаціонарні моделі з живленням від мережі або батарейні/акумуляторні переносні пристрої. Кращими приймачами для роботи вдома є:
Sangean ATS-909X
Perfeo PF-SV922
Для кухні буде зручний простий ФМ приймач Ліра РП-246:
Для ванной комнаты нужен настенный водонепроницаемый радиоприемник, такой как Sangean H-201. Аппарат можно использовать в качестве радиоточки, поскольку он имеет возможность крепления на стену и 5 фиксированных настроек и способен заменить трехпрограммный приемник.
Пыле-влагозащищенный радиоприемник советуем для активного отдыха на берегу водоема или для стройки - Sangean U4.
Если вы хотите получить дополнительные функции, то стоит выбрать цифровой радиоприемник с необходимым функционалом. Для прослушивания дальних радиостанций рекомендуем модели с диапазонами КВ (SW) и СВ (LW), для местного высококачественного приема - УКВ-FM аппараты, особенно стерео FM радиоприемники.
Надеемся, что наши советы помогут вам выбрать и купить лучший радиоприемник с доставкой.
https://specantenna.com.ua/g39295253-radiopriemniki?sort=price
Посилання на джерело: https://voltacom.ru/articles/kak-vibrat-radiopriemnik