Питання та відповіді щодо контролерів заряду для сонячних батарей.
-Як правильно вибрати контролер заряду для сонячних батарей?
Вибір номінального струму та напруги контролера заряду для сонячних батарей для PWM і MPPT контролерів має свої особливості, які ми розглянемо нижче.
1. Напруга.
Для обох типів контролерів максимально допустима напруга не повинна бути меншою за напругу холостого ходу вашої сонячної батареї +20%. Запас у 20% необхідний тому, що в морозну сонячну погоду напруга на сонячній батареї буде вищою за її паспортні дані, заміряні при 25°С.
Необхідно враховувати, що максимальна робоча напруга MPPT контрольера істотно нижче, ніж зазначена в його характеристиках максимальна напруга.
Наприклад, для контролерів Outback Flexmax і Schneider Electric (колишній Xantrex) вказано максимальну напругу 150В.
Однак, MPPT відстежується до 120В, в діапазоні від 120 до 140В йде зменшення потужності контролера, при 140В він перестає працювати, а при 150В відбувається аварійне відключення.
Аналогічна напруга і для іншого популярного контролера - MorningStar TriStar MPPT.
У контролерів SunStar MPPT діапазон MPPT до 112В, а максимальна напруга — 120В.
2. Для вибору номінального струму контролера потрібно застосовувати різні підходи для PWM і для MPPT контролерів.
PWM контролер вибирається просто — по струму короткого замикання сонячного модуля, бажано з мінімум 10% запасом. Тобто струм вашого модуля потужністю 100Вт в робочій точці становить 5,88А, струм короткого замикання близько 6,75А, то контролер повинен мати номінальний струм не менше 7,5А. Найближчий за номіналом контролер буде на 10А.
Якщо в контролері заряду є ще функція контролю навантаження, то потрібно враховувати і струм розряду — він повинен бути не більше номінального струму контролера заряду.
MPPT контролер вибирається за потужністю. Якщо максимальний струм контролера 50А система працює при напрузі 48В, то максимальна потужність, яку може пропустити через себе контролер - 50А * 58В = 2900 Вт. Ця потужність зазвичай вказується виробниками контролерів. Однак, до правильного розрахунку ця цифра має мало відношення. Якщо акумулятори розряджені, їх напруга буде 42-44В, при цьому максимальний струм 50А буде відповідати потужності модулів 44*50=2200 Вт. Ми рекомендуємо вибирати контролер саме так — потужність СБ ділити на напругу на АБ в розрядженому стані. При цьому неважливо, що струм від СБ і на вході контролера буде набагато менше - MPPT контроль має здатність підвищувати значення струму на виході в кілька разів.
Також, враховуйте, що інтенсивність сонячної радіації на поверхні землі може бути до 1300 Вт/м2, а модулі заміряються при 1000 Вт/м2 - це дає ще 20-25% збільшення потужності сонячної батареї. Звичайно, така ситуація буде насправді дуже рідкісна, але вона можлива.
Таким чином, для правильним вибором MPPT контролера для 12 сонячних модулів потужністю 230Вт для заряду 48В акумуляторів буде: 12*230Вт*1,25/44В = 78А, тобто. найближчий із типорозмірного ряду - 80А.
З'єднувати модулі потрібно по 3 шт., а не по 4, щоб не перевищити максимально допустиму напругу контролера. Причому максимальну напругу слід рахувати для зими, зазвичай ми у своїх розрахунках приймаємо температуру -25°С. За такої температури типовий кремнієвий сонячний модуль має напругу холостого ходу приблизно на 20% вище, ніж зазначене в його специфікаціях. Обов'язково враховуйте підвищення напруги сонячної батареї при зниженні температури, інакше взимку в морозну погоду контролер видаватиме помилку і ви втратите цінний сонячний зимовий годинник роботи вашої сонячної енергосистеми.
- Який контролер краще використовувати – PWM чи MPPT?
Для кожного типу контролерів є свої особливості застосування, які залежать від типу, складу та режимів експлуатації системи сонячного електропостачання.
Шим контролер має свої переваги.
Це дійсно простіший пристрій, ніж MPPT контролер.
Напруга стандартного модуля підібрана з урахуванням заряду акумулятора. Наприклад, для 12В акумулятора потрібна напруга 14,5В. Саме з цієї напруги обрано напругу 12В сонячного модуля в точці максимальної потужності 17В. Ця напруга в ідеальних умовах – освітленості 1000Вт/м2 та температурі модуля 25°С. Але справа в тому, що в реальних умовах модуль нагрівається, і ця точка знижується до 16-16,5В. Відстань до акумулятора від модуля теж зазвичай не 1 м, тому додаються ще 1-2 на втрати в проводах. Більше того, зазвичай навіть у яскравий сонячний день рівень освітленості не 1000, а 700-900Вт/м2 це дає ще до 0,5В зниження напруги (напруга знижується при зниженні рівня освітленості не так сильно, як струм).
Ось і виходить, що в реальних умовах літньої експлуатації ШІМ контролер працює близько до точки максимальної потужності.
ККД MPPT контролера зазвичай нижче, ніж ШІМ контролера. У MPPT відбувається перетворення напруги і струму, а ШІМ на основній стадії заряду СБ практично безпосередньо підключена до АБ і весь струм йде на заряд і живлення навантаження. Регулювання ШІМ починається тільки в кінці заряду, а такий режим набагато рідше, ніж з повністю відкритим ключем.
Через те, що ШІМ контролер має менше власне споживання, ймовірність зарядити через нього акумулятор сильно розряджений більше, ніж при використанні MPPT контролера. MPPT контролер для свого запуску вимагає певних мінімальних напруги та струму, які сильно розряджений АБ може і не видати.
MPPT контролер дійсно дає виграш, якщо напруга модуля нестандартна. Наприклад, зараз багато модулів для мережевих високовольтних систем із напругою MPP близько 28В. Таким модулем не зарядиш 24В акумулятор (див. втрати вище). Тому при використанні такого модуля для заряду 12В акумулятора через контролер MPPT можна отримати суттєвий виграш по енергії. Більше того, такі модулі зазвичай дешевші за модулі зі стандартною напругою, тому різниця в ціні модулів може компенсувати вищу ціну MPPT контролера.
Вважається, що MPPT контролер дає від 15 до 30% збільшення до вироблення модуля. Тому справді потрібно вважати, що дешевше — докупити сонячний батарей або поставити дорожчий MPPT контролер. При потужностях модулів менше 300-400Вт зазвичай доцільніше витратити гроші на додаткові сонячні модулі, ніж на дорожчий MPPT контролер.
Збільшення вироблення СБ при низьких освітленнях під час використання MPPT контролера зі зниженням напруги — одне із міфів. «Прибавка до пенсії» настільки мізерна, що приймати її всерйоз та ускладнювати систему та її вартість не варто.
Реальний виграш при використанні MPPT контролера можна отримати в холодну пору року. Якщо ви експлуатуєте сонячні модулі цілий рік, то швидше за все MPPT контролер буде обгрунтованим вибором, т.к. дозволить отримати більше енергії в короткий зимовий годинник сонячного сяйва.
- Які переваги мають контролери з MPPT?
MPPT розшифровується як Maximum Power Point Tracking. Спостереження за точкою максимальної потужності (ТММ) сонячного модуля може дати приріст у виробленні енергії приблизно 15-30% порівняно з контролером без стеження за ТММ.
Існує кілька алгоритмів пошуку точки максимальної потужності. Найбільш поширений - коли MPPT контролер постійно робить ітерації по добутку струм * напруга на вході і стежить, щоб ця величина була максимальною. Тим самим відстежується точка максимальної потужності сонячного модуля.
Напруга на виході MPPT контролера дорівнює напрузі акумулятора. Воно залежить немає від контролера, як від рівня зарядженості АБ. Звісно, обмежується на 14,5В*n (кількість 12В ланцюжку).
MPPT контролери можуть знижувати напругу сонячної батареї до напруги акумулятора. У цьому випадку струми на боці сонячної батареї зменшуються, тому можна зменшити необхідний переріз проводів. Також, при такому режимі з'являється можливість трохи заряджати акумулятори при низькому освітленні (наприклад, у похмуру погоду, на початку та наприкінці дня тощо). Практично всі моделі MPPT контролерів, які ми пропонуємо, мають функцію перетворення напруги сонячної батареї. Обов'язково подивіться в інструкції до контролера, в яких межах може змінюватися вхідна та вихідна напруга контролера.
Чи може сила струму заряду (після контролера) при розряджені АКБ перевищувати силу струму від СБ? Звісно, може. Потужності на вході та виході майже однакові (за вирахуванням втрат у контролері, це кілька відсотків).
Т.к. P=U*I, при зниженні U збільшується I.
Слід враховувати, що ККД перетворення MPPT контролерів завжди нижче, ніж контролерів без MPPT. Тому не завжди використання контролера з MPPT виправдовує його високу вартість.
Ми рекомендуємо використовувати MPPT контролери у таких випадках:
1. При потужності сонячних батарей понад 300-500 Вт
2. Якщо у вас часто хмарна погода; у цьому випадку ви можете використовувати функцію зниження напруги MPPT контролера і скомутувати модулі на вищу напругу. Тим самим ви підвищите напругу в робочій точці, і вона буде вищою за напругу АБ навіть у похмуру погоду, що дозволить заряджати АБ і при знижених освітленнях.
3. Якщо ваші сонячні модулі мають нестандартну напругу (наприклад, аморфні або тонкоплівкові модулі)
4. Якщо ваша сонячна батарея знаходиться на значній відстані від акумуляторних батарей, у цьому випадку бажано передавати енергію при вищій напрузі та меншому струмі. Також, більш висока напруга може бути потрібна, якщо переріз проводів від СБ до контролера обмежений.
Більш детальна інформація щодо принципів роботи та технічних характеристик контролерів з MPPT знаходиться у відповідному розділі.
- Мій контролер показує ступінь заряду акумулятора у відсотках, наскільки він правильно визначає її?
Деякі контролери мають функцію визначення ступеня зарядженості акумулятора, що дозволяє вибирати режими роботи під конкретний акумулятор, тим самим суттєво продовжуючи термін його служби. Однак варто звернути увагу, що, незважаючи на те, що в специфікаціях контролера може бути написано, що він визначає ступінь зарядженості у відсотках (SOC – state of charge), насправді це не так. Для визначення SOC необхідно стежити за кількома циклами заряду-розряду акумулятора та запам'ятати напруги при різних струмах заряду та розряду і потім обчислювати SOC за складним алгоритмом. Переважна більшість сонячних контролерів не робить цього.
Більшість недорогих контролерів та інверторів не можуть визначати SOC, а лише показують якісь відсотки залежно від напруги на акумуляторі. Швидше за все, в контролер записана таблиця відповідності "напруга -% зарядженості", відповідно до якого він і показує "ступінь зарядженості". Хоча в більшості випадків цього звичайного користувача достатньо, часто така індикація може зіграти злий жарт при розряді малими струмами, т.к. користувач буде сподіватися, що акумулятор заряджений, а насправді він майже розряджений. Адже, як відомо, кінцева напруга розряду акумулятора залежить від того, яким струмом його розряджали.
Усі китайські контролери не можуть визначати SOC. Контролери Morningstar взагалі не визначають SOC, а працюють лише за напругою на акумуляторі. По-справжньому SOC без шунту визначають лише контролери Steca PR1010-3030, Tarom та Power Tarom за умови підключення всього навантаження до виходу контролера - тобто. контролер повинен мати можливість рахувати всю споживану енергію.
Якщо в системі є інвертор, то єдина можливість правильно вважати ступінь заряду акумулятора - це використовувати спеціальні монітори акумуляторних батарей, або застосовувати контролери з шунтами.
- Яку напругу штатно мають видавати фотоелектричні модулі при максимальному освітленні для роботи у складі з контролером заряду та кислотною АКБ? У технічних характеристиках модулів вказано номінальну напругу 12В, проте для впевненої роботи зарядного пристрою АКБ необхідно як мінімум 16-17В. Чи, таки, вони видають напругу 17В під штатним навантаженням?
Напруга в робочій точці модуля з 36 елементами при освітленості 1000 Вт/м2 та температурі 25°С близько 17В. При підвищенні температури напруга знижується, при зниженні збільшується. У типових умовах роботи модуль нагрівається до 40-50 градусів, з урахуванням падіння напруги у проводах від СБ до акумулятора якраз і отримаєте 15-16В на АБ. Модулі з 72 елементами мають номінальну напругу 24В, у точці максимальної потужності – близько 34В. Підходять для заряду 24В АБ через ШІМ контролер. Модулі з 60 або 48 елементами – це модулі для MPPT контролерів або мережевих фотоелектричних інверторів (у яких завжди є MPPT-контролер). З ШИМ контролерами для заряду АБ їх використовувати не можна - буде хронічний недозаряд акумуляторів, що призведе до швидкого виходу з ладу.
- Чи можу я для збільшення потужності сонячної системи використовувати кілька контролерів для заряджання однієї акумуляторної батареї?
Так, багато контролерів дозволяють приєднувати кілька контролерів із сонячними батареями до однієї великої акумуляторної батареї. Однак у цьому випадку можливий некоректний розрахунок ступеня зарядженості АБ. Зверніться до посібника та технічних характеристик для конкретного контролера для з'ясування особливостей паралельної роботи контролерів.
НЕОБХІДНО ВИКОНУВАТИ НАСТУПНІ УМОВИ:
1. Кожен контролер повинен бути з'єднаний зі своєю сонячною батареєю.Кожен сонячний контролер повинен відповідати за струмом або потужністю своєї сонячної батареї.
2. Також бажано, щоб кожен контролер з'єднувався з акумулятором через окремий захисний пристрій (запобіжник або автомат постійного струму). Якщо захисний пристрій буде один на всі контролери, то при його спрацьовуванні АБ від'єднується від системи, і вихід одного контролера йде на вихід іншого, напруга на виходах контролерів може істотно зрости і призвести до виходу з ладу.
3. Напруга сонячних батарей, підключених до різних контролерів, може бути різною. Головне, щоб номінальна напруга контролерів на стороні акумуляторів була однаковою. Звичайно ж, напруга на сонячній батареї повинна бути вищою, ніж напруга на акумуляторі, інакше СБ не зможе заряджати АБ.
4. Акумуляторна батарея повинна мати можливість прийняти сумарний струм від сонячних батарей.
При паралельному підключенні виходів сонячних контролерів правильно використовувати ящик постійного струму з шинами, до яких будуть приєднані захисні пристрої контролерів та кабелі від акумуляторної батареї. До цієї шини може бути підключений і інвертор.
Якщо ви не фахівець, при самостійному монтажі вашої фотоелектричної системи консультуйтеся з професіоналами навіть у питаннях, які здаються вам ясними та простими. Диявол у дрібницях, у нас є пристойна статистика щодо виходу з ладу електронного обладнання при неправильному монтажі (з'єднання, захисні пристрої, заземлення тощо).
- Чи можна з'єднувати паралельно виходи для навантаження постійного струму кількох контролерів?
Якщо ми говоримо про вихід контролерів для навантаження постійного струму, а не вихід на акумулятори, то можна з'єднувати виходи кількох контролерів лише у випадку, якщо виконуються такі умови:
Загальний максимальний струм, споживаний навантаженням, не перевищує номінальний струм найменшого контролера в системі з паралельно з'єднаних контролерів.
Навантаження кожного контролера підключено через діод, що розв'язує, розрахований на максимальний струм навантаження даного контролера. Діод входить у розрив плюсового чи мінусового виходу контролера. Який вихід потрібно розв'язувати діодом залежить від конкретної моделі контролера. Якщо контролер має загальний мінус – розривати треба плюс. Якщо загальний плюс – розривається мінус. Не можна використовувати паралельно контролери з різним загальним дротом.
Не обов'язково підключати всі контролери до однієї і тієї ж акумуляторної батареї, але номінальна напруга всіх контролерів та акумуляторних батарей повинна бути однаковою.
Важливо: не можна з'єднувати кілька виходів контролерів для того, щоб живити навантаження постійного струму, яке споживає струм більший, ніж максимальний струм навантаження будь-якого з контролерів, з'єднаних паралельно.
З вищевикладеного, особливого сенсу у паралельному підключенні виходів контролерів заряду немає. Більше того, значний ризик помилки при підключенні. Тому ми не рекомендуємо поєднувати виходи сонячних контролерів паралельно.
- Чи існує контролер із двома входами для заряду одного акумулятора? Щоб і від сонячної панелі, і від вітряка одночасно?
Часто китайські контролери для вітроустановок мають можливість підключення до нього сонячних батарей. Зазвичай потужність контролера для сонячних батарей в півтора-два рази менше потужності контролера вітряка. У них використовується найпростіший контролер ШІМ для вітроустановки, до якого через роздільний діод просто підключається сонячна панель. Тому, купуючи таку вітроустановку, ви отримуєте у її складі гібридний вітро-сонячний контролер.
Однак, ми рекомендуємо мати 2 окремі контролери для вітроустановки та для сонячних батарей.
Цей варіант має ряд переваг:
1. Підвищена надійність (при виході з ладу одного з контролерів, інший продовжує заряджати акумулятори)
2. У гібридних контролерах зазвичай використовується простий контролер для сонячних батарей. Якщо ви вибираєте окремий контролер для СБ, ви можете вибрати як простий on-off (хоча промислово такі контролери вже давно не випускаються), так і ШІМ чи MPPT контролер. Тобто. крім суттєвого збільшення ефективності заряду АБ від СБ, ви отримуєте гнучкість у побудові системи.
3. Потужність СБ може бути будь-якою, і не прив'язана до гібридного контролера вітряка.
Обидва контролери - для вітряка і для СБ - підключаються до однієї і тієї ж акумуляторної батареї. До цієї батареї підключається загальний інвертор або інше навантаження постійного струму.
- Чи можна заряджати нікель-кадмієві, нікель-металгідридні або інші лужні акумулятори, використовуючи контролери сонячного заряду?
Всі контролери, які ми пропонуємо, використовуються тільки зі свинцево-кислотними акумуляторами.
Лужні (NiCd та NiMh) мають інші вимоги щодо режимів заряду та розряду. Будь ласка, не використовуєте ці контролери з лужними або іншими типами акумуляторів – це небезпечно! Якщо вам потрібно заряджати лужні або літій-іонні акумулятори, пошукайте спеціальні зарядні пристрої та контролери для такого типу акумуляторів.
Всі контролери, які ми пропонуємо, розраховані для заряду свинцево-кислотних акумуляторів. Вони мають контрольну напругу, розраховану саме для такого типу акумуляторів. Використання їх для заряду акумуляторів іншого типу небезпечне і може призвести до вибуху.
- Чи можна використовувати відмінні від фотоелектричних панелей джерела постійного струму заряду АБ через контролер сонячного заряду?
Ми не рекомендуємо підключати до контролерів інші джерела постійного струму, крім сонячних фотоелектричних батарей. Незважаючи на те, що ці джерела можуть мати схожі з сонячною батареєю вихідні параметри струму і напруги, зазвичай джерела постійного струму мають набагато жорсткішу навантажувальну характеристику (і вихідну потужність), ніж сонячний модуль. Підключення до сонячних контролерів інших джерел постійного струму може призвести до перегріву та виходу з ладу контролера. Ці джерела струму поводяться не так, як сонячні батареї, коли вихід замкнутий накоротко або відключений від навантаження. Особливо це не рекомендується при підключенні до сонячних контролерів, які шунтують сонячну батарею при ШІМ. Це може призвести до виходу з ладу як контролера, і джерела постійного струму.
Ряд пропонованих контролерів має шунтове регулювання зарядного струму (наприклад, контролери Steca серії PR, старі версії контролерів серій Solarix, Solsum та інших.), т. е. при обмеження струму заряду вони замикають коротко сонячну батарею. Якщо підключене інше джерело постійного струму, це може призвести до виходу з ладу не тільки контролера, але і цього джерела струму.
Якщо вам потрібно забезпечити додаткове джерело для заряду акумуляторної батареї, вам потрібен відповідний джерело енергії контролер заряду, який може регулювати струм і напруга заряду відповідним чином. У такому випадку ці зарядні пристрої можуть бути з'єднані паралельно до однієї акумуляторної батареї.
- Якими є типові причини виходу з ладу силових транзисторів?
Регулювання зарядного та розрядного струму у контролерах зазвичай здійснюється за допомогою силових польових транзисторів. Ці транзистори мають дуже низьке пряме падіння напруга у відкритому стані, і, отже, високий ККД. Якщо ці транзистори виходять із ладу, контролер перестає працювати.
Зазвичай силові транзистори виходять з ладу з таких причин.
1. Перенапруження. Може бути внаслідок удару блискавки або іншого наведення високої напруги на дроти, що з'єднують контролер із сонячною батареєю або навантаженням.
2. Перевантаження. Підключена занадто велика сонячна батарея, яка виробляє струм більше ніж номінальний струм контролера. Також, при короткому замиканні у проводці від сонячних батарей може протікати струм від акумулятора в навантаження більше допустимого.
3. Підвищена температура під час заряджання.
4. Вихід із ладу внаслідок заводського шлюбу. Транзистори — це напівпровідникові прилади, які виробляються у величезних кількостях, причому відсоток шлюбу надзвичайно низький. Однак, ні на який електричний пристрій не можна дати 100% гарантію надійності. Транзистор міг пройти тестування під час виробництва і потім вийти з ладу через деякий час.
5. Великий вік транзистора. Як і будь-який виріб, транзистори мають певний термін служби.
- Чи можна приєднувати інвертор до виходу навантаження контролера заряду?
Переважна більшість випадків немає. Це з тим, що зазвичай:
потужність інвертора набагато перевищує максимальну потужність виходу на навантаження сонячного контролера
більшість інверторів мають великі ємності на вході та виході. Ці конденсатори використовуються для фільтрації гармонік та перешкод на вході інвертора. При першому підключенні джерела постійного струму ці конденсатори починають заряджатися, що призводить до великих вхідних струмів інвертора (в сотні ампер) протягом короткого проміжку часу. Цього може бути достатньо, щоб транзистори на виході контролера заряду вийшли з ладу, навіть якщо контролер має захист від короткого замикання в навантаженні.
Якщо інвертор підключений до виходу контролера, це зазвичай призводить до спрацьовування захисту контролера або, як правило, виходу його з ладу через те, що захист контролера за коротким замиканням не встигає спрацювати.
Ми не рекомендуємо приєднувати інвертор до виходу контролера, навіть у тому випадку, якщо його номінальна потужність менша від номінальної потужності виходу контролера. Інвертор може запрацювати після кількох спроб (тобто, коли його вхідний конденсатор зарядиться), але це не є нормальним режимом роботи.
Тому інвертор зазвичай підключають безпосередньо до акумуляторної батареї. Захист акумулятора від глибокого розряду здійснюється інвертором. Зазвичай інвертори мають напругу захисного відключення приблизно 1,75 на банку (тобто 10,5 для 12В, для інших напруг потрібно множити на відповідний коефіцієнт). "Просунуті" інвертори можуть регулювати напругу захисного відключення, прості - не можуть. Якщо режими роботи системи такі, що відбувається часте спрацьовування захисту інвертора за низькою напругою акумуляторів, необхідно використовувати захисні можливості контролера. Справа в тому, що напруга спрацьовування захисту інвертора відповідає майже повному розряду акумулятора при типових струмах розряду (близько 0,1С). Це призводить до різкого скорочення терміну служби акумулятора.
Сонячні контролери розраховані працювати саме у регулярних циклічних режимах заряду-розряду, тому напруга захисного відключення контролера зазвичай значно вище, близько 11,1-11,4 (близько 1,87 У банку 2В). Тому при роботі захисту по напрузі контролера термін служби АБ можна значно підвищити.
Як правильно підключити інвертор у системі сонячного електропостачання, враховуючи обмеження контролера, зазначені вище?
Для цього потрібно підключити до виходу контролера реле (на відповідну напругу постійного струму 12, 24 або 48В і струм, що не перевищує номінальний струм контролера), з комутуючими контактами, розрахованими на максимальний струм, що споживається інвертором. Інвертор повинен підключатися до акумулятора через ці контакти. У такій схемі захисні функції виконуватиме контролер заряду. Коли контролер дає команду на відключення навантаження через розряд акумулятора, реле знеструмлюється і його контакти розмикають ланцюг живлення інвертор. Звертайтеся до наших спеціалістів для отримання схем підключення.
Діод для гасіння сплесків напруги в індуктивності обмотки реле, його номінал залежить від обраного реле. Зазвичай діода на 1А буває достатньо. Силові реле ми не продаємо, пошукайте контактори в електротехнічних магазинах.
Примітка.При підключенні за такою схемою контролер не може обчислювати ступінь зарядженості АБ, тому, якщо він має відповідні установки, його потрібно перевести в режим роботи з напруги. Слід враховувати, що така ж ситуація має місце і при прямому підключенні інвертора до клем акумуляторної батареї.
Для правильного підрахунку ступеня зарядженості потрібно застосовувати спеціальні вимірювальні шунти, які вимірюють як струм заряду, а й струм розряду акумуляторів. Тільки дорогі MPPT контрольери мають можливість підключення таких шунтів. В інших випадках для отримання даних за ступенем зарядженості потрібно ставити окремий монітор АБ.
- Для чого потрібна температурна компенсація та датчик температури у контролерах?
Для правильного та повного заряду акумуляторів необхідно змінювати напругу на різних стадіях заряду залежно від температури акумулятора.
Напруги заряду, наведені в інструкціях на контролери, даються для 25°С. Також зазвичай дається величина температурної компенсації при змінах температури вгору або вниз від стандартної - зазвичай це -0,03В/°С (для 12В батареї). Мінус означає, що напруга потрібно підвищувати при зниженні температури.
Наприклад, якщо температура навколишнього повітря 35°C, тобто на +10°C вище за базову температуру 25°C, то напруга заряду на різних стадіях заряду повинна бути на 10 *0.03В нижче рекомендованого для 25°С. Тому, якщо вказано напругу 14,4 В для 25 ° С, то при 35 ° С ця напруга має бути 14,1 В, а при 15 С - 14,7 В. Типовий графік вольтодобавки для АБ напругою 12В наведено на малюнку (джерело - Morningstar Co).
Зазвичай у контролерах заряду є вбудований датчик температури. Відповідно до його показань контролер регулює зарядну напругу. Якщо АБ і контролер знаходяться поруч один з одним, то зазвичай цього буває достатньо для правильного температурно-компенсованого заряду. Якщо ж акумулятор знаходиться далеко від контролера або в іншому приміщенні (тобто коли їх температури можуть сильно відрізнятися), необхідно застосовувати виносний датчик температури акумуляторних батарей. У всіх більш-менш серйозних контролерах є можливість підключення зовнішнього датчика температури. У малопотужних та бюджетних контролерах такої можливості не може бути.
- Які контролери можуть працювати з літієвими акумуляторами?
Майже всі сучасні контролери можуть працювати з літієвими акумуляторами. Якщо в налаштуваннях контролерів є розділ налаштувань користувача, то він може працювати з літієвими АБ.
Є контролери спеціально для роботи лише з літієвими акумуляторами
Але при цьому потрібні балансири.
Контролери заряду акумуляторів:
https://repiter.mobi/products/kontrollery-zaryada-solnechnoy-paneli-f185388465/
Акумулятори та зарядні пристрої:
https://repiter.mobi/products/akkumulyatory-i-zaryadnye-ustroystva-f213275770/
Сонячна та вітрова енергетика:
https://repiter.mobi/products/zelenaya-energetika-f121650134/
Посилання на джерело: https://www.solarhome.ru/faq/kontrollery-zaryada-faq.htm